Jonathan Rowan

2/6/2019 - East Bay Raceway Park

2/6/2019 - East Bay Raceway Park

Tampa, FL

52 entries

Lucas Oil Late Model Dirt Series


Lucas Oil A Feature (40 Laps): 1. 49-Jonathan Davenport[5]; 2. 1T-Tyler Erb[8]; 3. 14-Josh Richards[23]; 4. 2-Brandon Overton[18]; 5. 1S-Brandon Sheppard[4]; 6. 40B-Kyle Bronson[20]; 7. 22-Gregg Satterlee[15]; 8. 1-Earl Pearson Jr[13]; 9. 3S-Brian Shirley[2]; 10. 5-Don O'Neal[3]; 11. 1M-Devin Moran[24]; 12. 14M-Morgan Bagley[9]; 13. 21-Billy Moyer Jr[22]; 14. 28-Dennis Erb Jr[12]; 15. 39-Tim McCreadie[19]; 16. 9-Billy Moyer Sr[7]; 17. 56JR-Colton Horner[21]; 18. 33-Jeff Mathews[25]; 19. 48-Colton Flinner[1]; 20. (DNF) 0-Scott Bloomquist[11]; 21. (DNF) 1GK-Ryan King[16]; 22. (DNF) 20-Jimmy Owens[10]; 23. (DNF) 25B-Mike Benedum[14]; 24. (DNF) 116-Tanner English[6]; 25. (DNF) 2S-Stormy Scott[17]; 26. (DNF) 66C-Matt Cosner[26]

Lucas Oil Products Red "N" Tacky Spray Grease B Feature 1 (12 Laps): 1. 39-Tim McCreadie; 2. 56JR-Colton Horner; 3. 22G-Greg Oakes; 4. 66C-Matt Cosner; 5. 50-Shanon Buckingham; 6. CJ1-Rusty Schlenk; 7. 0K-Freddie Carpenter; 8. 51M-Joey Moriarty; 9. 2M-Allen Murray; 10. 313-Devin Dixon; 11. 27-Joe Denby; 12. (DNF) 71-Hudson O'Neal; 13. (DNF) 89-Justin Williams; 14. (DNF) 5T-John Tweed; 15. (DNF) 94-Austin Rettig; 16. (DNS) 14-Josh Richards; 17. (DNS) 12J-Jason Jameson

FAST Shafts B Feature 2 (12 Laps): 1. 40B-Kyle Bronson; 2. 21-Billy Moyer Jr; 3. 27M-Michael Lake; 4. 11H-Austin Hubbard; 5. 942-Terry Casey; 6. 1M-Devin Moran; 7. 33-Jeff Mathews; 8. 40-Joel Callahan; 9. 2D-Dan Stone; 10. 1V-Vic Hill; 11. 27+1-Tyler Carpenter; 12. 76-Blair Nothdurft; 13. 56-Jonathan Rowan; 14. 0KB-Kerry King; 15. (DNF) 1G-Devin Gilpin; 16. (DNF) 38-Geoff Carey; 17. (DNS) 6T-Tim Dohm

DirtOnDirtcom Strawberry Dash (8 Laps): 1. 66C-Matt Cosner; 2. CJ1-Rusty Schlenk; 3. 942-Terry Casey; 4. 40-Joel Callahan; 5. 0K-Freddie Carpenter; 6. 27M-Michael Lake; 7. 2D-Dan Stone; 8. 76-Blair Nothdurft; 9. 51M-Joey Moriarty; 10. 22G-Greg Oakes; 11. 1V-Vic Hill; 12. 50-Shanon Buckingham; 13. 313-Devin Dixon

Penske Race Shocks Heat 1 (10 Laps): 1. 48-Colton Flinner; 2. 9-Billy Moyer Sr; 3. 1-Earl Pearson Jr; 4. 56JR-Colton Horner; 5. 39-Tim McCreadie; 6. 66C-Matt Cosner; 7. 313-Devin Dixon; 8. (DNF) 5T-John Tweed; 9. (DNS) 12J-Jason Jameson

FK Rod Ends Heat 2 (10 Laps): 1. 5-Don O'Neal; 2. 14M-Morgan Bagley; 3. 22-Gregg Satterlee; 4. 22G-Greg Oakes; 5. 71-Hudson O'Neal; 6. 50-Shanon Buckingham; 7. 0K-Freddie Carpenter; 8. 51M-Joey Moriarty; 9. CJ1-Rusty Schlenk

Simpson Race Products Heat 3 (10 Laps): 1. 49-Jonathan Davenport; 2. 0-Scott Bloomquist; 3. 2S-Stormy Scott; 4. 14-Josh Richards; 5. 89-Justin Williams; 6. 2M-Allen Murray; 7. 94-Austin Rettig; 8. 27-Joe Denby

Lucas Oil Products Penetrating Oil Heat 4 (10 Laps): 1. 3S-Brian Shirley; 2. 1T-Tyler Erb; 3. 25B-Mike Benedum; 4. 40B-Kyle Bronson; 5. 27M-Michael Lake; 6. 2D-Dan Stone; 7. 1V-Vic Hill; 8. 1G-Devin Gilpin; 9. 0KB-Kerry King

Wrisco Industries Heat 5 (10 Laps): 1. 1S-Brandon Sheppard; 2. 20-Jimmy Owens; 3. 1GK-Ryan King; 4. 33-Jeff Mathews; 5. 942-Terry Casey; 6. 40-Joel Callahan; 7. 76-Blair Nothdurft; 8. (DNF) 6T-Tim Dohm; 9. (DNF) 38-Geoff Carey

GEICO Heat 6 (10 Laps): 1. 116-Tanner English; 2. 28-Dennis Erb Jr; 3. 2-Brandon Overton; 4. 21-Billy Moyer Jr; 5. 11H-Austin Hubbard; 6. 1M-Devin Moran; 7. 56-Jonathan Rowan; 8. 27+1-Tyler Carpenter

Miller Welders Qualifying Group A: 1. 48-Colton Flinner, 00:14.526; 2. 14M-Morgan Bagley, 00:14.637; 3. 49-Jonathan Davenport, 00:14.732; 4. 1-Earl Pearson Jr, 00:14.746; 5. 5-Don O'Neal, 00:14.751; 6. 89-Justin Williams, 00:14.754; 7. 66C-Matt Cosner, 00:14.755; 8. 22-Gregg Satterlee, 00:14.763; 9. 0-Scott Bloomquist, 00:14.780; 10. 9-Billy Moyer Sr, 00:14.837; 11. 22G-Greg Oakes, 00:14.905; 12. 14-Josh Richards, 00:15.028; 13. 39-Tim McCreadie, 00:15.036; 14. 0K-Freddie Carpenter, 00:15.038; 15. 2M-Allen Murray, 00:15.044; 16. 313-Devin Dixon, 00:15.057; 17. 71-Hudson O'Neal, 00:15.070; 18. 2S-Stormy Scott, 00:15.115; 19. 56JR-Colton Horner, 00:15.251; 20. 51M-Joey Moriarty, 00:15.318; 21. 94-Austin Rettig, 00:15.330; 22. 5T-John Tweed, 00:15.384; 23. 50-Shanon Buckingham, 00:15.490; 24. 27-Joe Denby, 00:15.549; 25. 12J-Jason Jameson

Miller Welders Qualifying Group B: 1. 3S-Brian Shirley, 00:14.273; 2. 1GK-Ryan King, 00:14.381; 3. 28-Dennis Erb Jr, 00:14.386; 4. 1T-Tyler Erb, 00:14.393; 5. 1S-Brandon Sheppard, 00:14.480; 6. 116-Tanner English, 00:14.480; 7. 25B-Mike Benedum, 00:14.512; 8. 20-Jimmy Owens, 00:14.564; 9. 21-Billy Moyer Jr, 00:14.605; 10. 40B-Kyle Bronson, 00:14.623; 11. 33-Jeff Mathews, 00:14.680; 12. 56-Jonathan Rowan, 00:14.740; 13. 1G-Devin Gilpin, 00:14.886; 14. 76-Blair Nothdurft, 00:14.900; 15. 11H-Austin Hubbard, 00:14.925; 16. 27M-Michael Lake, 00:14.930; 17. 942-Terry Casey, 00:14.971; 18. 2-Brandon Overton, 00:15.033; 19. 2D-Dan Stone, 00:15.038; 20. 6T-Tim Dohm, 00:15.069; 21. 1M-Devin Moran, 00:15.136; 22. 1V-Vic Hill, 00:15.242; 23. 40-Joel Callahan, 00:15.286; 24. 27+1-Tyler Carpenter, 00:15.330; 25. 0KB-Kerry King, 00:15.809; 26. 38-Geoff Carey, 00:17.166

Next Event

Schedule TBA

Race Stats

  • Events1
  • Wins0
  • Top 50
  • Top 100

Latest Photos

Facebook

Rowan Trucking LLC
Vic Hill Racing Engines
45 Race Shop
Design 75
Strange Oval
Simpson Race Products
Wilwood
Sweet MFG
Barnes Systems Inc.
Penske Racing Shocks
Hoosier Racing Tires
Comp Cams
Allstar Performance
Keizer Wheels
Base Racing Fuel